Tünel Yayıncılık
 
Anasayfa
Hakkımızda
Dağıtım
Haberler
İletişim
   
 

Practical English for Tourism

Practical English for Tourism'in örnek ünitesini PDF formatında buradan görüntüleyebilirsiniz.

Practical English for Tourism, Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri öğrencileri için, başlangıç ve alt orta seviyede hazırlanmış, turizm endüstrisine yönelik İngilizce ders kitabıdır. Kitap özellikle konuşma ve dinleme becerilerine yoğunlaşmıştır. Amaç öğrencilerin etkili biçimde İngilizce iletişim kurabilmelerini sağlamaktır.

Practical English for Tourism

Kitaptaki 12 ünitenin her biri, turizm dalına ait başka bir temayı ele alır. Bu temalar kapsamında gramer alıştırmaları verilir. Her ünite bir giriş diyalogu, konuşma, dinleme, yazma ve sözcük bilgisi alıştırmaları içerir.

Components:

Teacher’s Guide
Audio CD

Practical English for Tourism is an elementary through lower intermediate course book tailored for the needs of English learners willing to work in the tourism industry. It is a skill-based book that mainly focuses on speaking and listening. It aims to enable students to communicate in English effectively.

There are twelve chapters in the book, each centring on a particular theme like taking a reservation, checking-in, services and facilities, etc. At the end of the book, there are grammar exercises organized according to the contents of the chapters. Each chapter includes:

An introductory dialog
Speaking exercises
Listening practice
Writing practice
Vocabulary exercises

Katalog
Copyright © Tünel Yayıncılık.Bu sitede kullanılan yazılı ve görsel materyalin tüm hakları Tünel Yayıncılık'a aittir.